مرگ تدریجی یک رویا

ازسوزسرما سریع پریدم داخل ماشین.گرم بود و راحت.نفربغل دستی مردی میانسال بود که  خوابش برده بود،به گمانم ازگرمای داخل ماشین.دراندک زمانی گرم شدم اما بحث راننده جوان و دوستش گرم تر ازاین حرفها بود.کنجکاو شدم و گوش تیزکردم تا ببنیم چه چیزی است که این چنین شادشان کرده.دوست راننده ظاهراً دختر و پسری را حین انجام کاری«اروتیک»و «غیرافلاطونی»زیرپلی یا کنج دیواری مشاهده کرده بود و داشت و مشاهدات خود را با آب و تاب فراوان و ارائه تصویر نقل می کرد.راننده هم که غرق سرور بود گفت که حیف کرده و باید فیلم برداری می نموده ازآن صحنه و بعد حرفهای که ناگفتنشان بهتراست.به همین سادگی،چیزی ازآنچه اخلاقیات می نامیم باقی نخواهد ماند،کاری غیراخلاقی را با کاری زشت ترتکمیل کردن...چه بلایی سرمان آمده؟

/ 3 نظر / 4 بازدید
حسین اسکندری

اخلاق گرایی ای تو جامعه به وجود نیومده متاسفانه.تو فیلم خصوصی یه سکانسی هست که سعید نیکپور رو به فرهاداصلانی میگه"پیامبرمون اومده بود برای تموم کردن مکارم اخلاقی.اسلام بیشتر از اینکه دین احکام باشه دین اخلاقم هست.ما اخلاق رو گذاشتیم رو طاقچه و چسبیدیم به احکام"میشه یه تعداد از برنامه های تلویزیون رو مثال زد که سوال بینندشون اینه که " اگه عطر بزنم روزم باطل میشه آیا" یا اینکه" تو قطار میتونم نماز بخونم"؟ فقط یاد گرفتیم که بگیم باید " فرهنگ سازی " بشه اما از کی رو خدا میدونه! اون دونفری که داری ازشون حرف میزنی ناآگاهن فقط.همین.

صدف

فقر فرهنگی آقا!فقر فرهنگی!این چیزیه که تو مملکت ما بیداد میکنه! اون مرد موقعی که به فیلم گرفتن از این 2تا جوون فکر میکنه اگه یه لحظه!فقط یه لحظه!به این فکر کنه که شاید یه روزی همچین اتفاقیم واسه پسر یا دختر خودش بیفته و اون موقع یکی بیاد یواشکی ازشون فیلم بگیره!اگه فقط یه لحظه به این فکر کنه که ممکنه آبروی بچه خودشم بره تو گوشی های مردم دست به دست بچرخه عمرا اگه همچین کاری رو بکنه!نه؟!؟

حسین اسکندری

اکثریت جامعه مارو مردم عام تشکیل دادن.مردم عامی که سینما دغدغشون نیست.اصلا با کتاب میونه ای ندارن و کمتر وقت می کنن که مجله بخونن.ولی تلویزیون وسیله ایه که میتونه کمکمون کنه.خصوصا تو این زمینه های اخلاقی.که به طرز خیلی مسخره ای این مسائل تو تلویزیون تابو شدن و کمتر بهش پرداخته میشه.برنامه ای چون سمت خدا اون چیزی نیست که بتونه مردم رو جذب کنه.برنامه ی چالشی عامه پسندی نداریم که بتونه کمک کنه.معمولا پیش میاد که یه تعداد مناظره رو تو تلویزیون می بینیم اما سطح مناظره ها جوری نیست که بتونه امثال اون راننده و دوستش رو جذب کنه!